Pazar, Temmuz 3, 2022
Gazete

Fed açısından güncel enflasyon ayrıntıları

Ayrıntı bazlı faktörler… Fed’in ele aldığı enflasyon göstergesi PCE’nin ayrıntıları, yine rakamlardan çok niteliğe odaklanmamızı gerektirecek. Mayıs ve Haziran döneminden sonraki enflasyon düzleminde jeopolitik gelişmeler veya tedarik zinciri normale döndüğünde hemen düşecek kalemlerde değil de, hizmet enflasyonu gibi talebin daha çok yönlendirdiği kalemlerde artış etkisini izlersek sıkılaşma süreci açısından kritik bir rota izlenecektir.

 

Enflasyonun bileşenleri… Salgınla güçlenen dayanıklı tüketim mallarına olan talebin istikrarlı bir şekilde düşmeye başlamasıyla birlikte TÜFE’de mal enflasyonunun ağırlığı azalıyor gibi görünüyor. Buradaki etki yerini güçlü hizmet enflasyonuna bırakmış görünüyor. Pandemi koşullarının kolaylaşmasıyla birlikte, talep hizmetlere kayarken, başta ikinci el araçlar olmak üzere mal fiyatlarında bir ılımlılık yaşanacak. Talebin direkt etkilediği kalemlerden biri de konut ve kira enflasyonudur. Konut enflasyonu halen yükseliş eğiliminde, ancak mortgage oranlarındaki artış piyasanın soğumasının ana hatlarını oluşturacaktır.

 

Çekirdek PCE enflasyonu, 10 yıllık tahvil faizleri ve Aralık 2022 FOMC faiz fiyatlaması karşılaştırması.. Kaynak: Bloomberg

 

Sonuç? Önümüzdeki aylarda temel ihtiyaçlar için daha az gecikme olacak; Gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor ve jeopolitik riskler bu yaz enerji maliyetleri için yukarı yönlü bir risk olmaya devam edecek. Çekirdek enflasyon eğilimleri ise, dışsallık etkisi yüksek olan gıda ve enerji hariç eğilimi görmek açısından kritik olacak. Fed bu göstergelerde yavaşlama görürse bir nebze rahatlar. 10 yıllık getiriler halen Mayıs toplantısından daha alt seviyelerde.

 

Fed’in Eylül ayı gibi bekleme ihtimali de değerlendiriliyor. Fed politika faizi beklentileri, ekonomik gelişim ve risk algısı açısından ele alınacaktır. Bunu da şekillendiren olgu enflasyonun niteliksel ayrıntıları olacaktır. Fed sadece arz kaynaklı olan bir enflasyonda değil, arza talebin çok ciddi bir şekilde eklendiği ve tüketimi kısmak yoluyla enflasyonu indirebileceği bir düzlemde hızlı hareket etmeyi tercih eder.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

What's your reaction?

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.